Wełniane ubrania, dodatki i akcesoria cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie można się dziwić - są higieniczne, zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i skutecznie absorbują wilgoć, pozwalając Ci cieszyć się uczuciem świeżości i komfortu przez cały dzień! Jednocześnie - mogą wydawać się uciążliwe w pielęgnacji. Jak prać wełnę, wełnę z alpaki albo wełnę z bawełną? Poznaj praktyczne wskazówki!
Klasyczna wełna - jak prać?
Wełniane swetry coraz częściej pojawiają się w naszych szafach. Nie można się dziwić. - gwarantują znacznie więcej ciepła niż syntetyczne tkaniny, a dodatkowo - wykazują właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Zastanawiasz się, jak prać wełnę, by wydziergane z niej części garderoby zachowały kształt i cechy przez długi czas?
Do podstawowych zasad należą rzadkie pranie, wybór odpowiedniego programu i dedykowanych detergentów, rezygnacja z wirowania, a także - suszenie na płasko. Pamiętaj, by nie kłaść wełnianych ubrań i dodatków bezpośrednio na kaloryferze!
Okazuje się jednak, że pranie wełny nie zawsze jest takie proste - zwłaszcza jeśli masz do czynienia z wełną z alpaki, z mieszanymi włóknami albo z… dekoracjami domowymi! Przecież z wełny wykonuje się także koce, dywany i poszewki na poduszki!
Jak prać wełnę z alpaki
Wełna z alpaki jest miękka, puszysta i przyjemna w dotyku. Chcesz, żeby pozostała taka po praniu - pierwszy i każdym kolejnym? Tutaj pielęgnacja będzie podobna jak w przypadku klasycznej wełny, jednak z tą różnicą, że swetry i dodatki z alpaki możesz prać w pralce w 30 stopniach Celsjusza! Zaleca się jednak pranie ręczne i koniecznie - rezygnację z wirowania.
Wyciągnięte z pralki swetry są ciężkie? Możesz odcisnąć nadmiar wody ręcznikami, a następnie - nadać im kształt i suszyć rozłożone na płasko. Dzięki temu unikniesz odkształceń.
Jak prać wełnę z bawełną?
Mieszanka wełny z bawełną może przysporzyć wielu problemów - o ile wiesz, jak prać wełną i jak prać bawełnę, o tyle ich połączenie wcale nie musi być tak oczywiste. I rzeczywiście takie okazuje się w praktyce! Wełnę z bawełną możesz prać w pralce, w programie do tkanin delikatnych, aż w 40 stopniach Celsjusza. W tym wypadku należy używać dedykowanych wełnie detergentów i koniecznie unikać płynów zmiękczających. Suszenie? Oczywiście rozłożone na płasko!
Wełniane są nie tylko ubrania
Okazuje się, że popularność wełny przeniosła się także na… dodatki! Jak je prać, by służyły przez długi czas? O ile w przypadku koców i zdejmowanych poszewek na poduszki nie powinny pojawić się wątpliwości (pierzemy je identycznie jak wełniane swetry!), o tyle niepokój i szereg pytań mogą budzić dywany.
Dywany wydziergane z wełnianej włóczki są modną dekoracją pokoi i sypialni. Na szczęście możesz je czyścić za pomocą letniej wody. Gorąca może spowodować filcowanie się akcesorium, a tego chcesz uniknąć! Warto także unikać czyszczenia ich parą wodną. Jeśli chodnik jest niewielki, możesz po wcześniejszym wytrzepaniu go, włożyć go do pralki i prać tak, jak wełniane swetry. Zalecane także jest pranie ręczne.
Inne sposoby na pielęgnację wełny
Wiesz już, jak prać wełnę, jednak czy wiesz, jak ją pielęgnować na co dzień? Warto zadbać, by dostępu do wełnianych akcesoriów, dodatków i innych części garderoby nie miały mole! Konieczny będzie woreczek z lawendą albo środki przeciw tym insektom. Ubrania, których nie nosisz, warto przechowywać w próżniowych workach.
Chociaż niewiele osób wie, wełna nie lubi częstego prania. Dodatkowo - jest naprawdę odporna na zabrudzenia! Jeśli nie musisz korzystać z pralki, wystarczy dokładnie wywietrzyć swetry i szale!
Chcesz żeby wełniane ubrania zachowały swój kształt? Pamiętaj nie tylko o suszeniu ich na płasko, ale także - odpowiednim przechowywaniu! Unikaj wieszaków, swetry zdecydowanie lepiej przechowywać złożone na półce! Tutaj z kolei należy pamiętać o odpowiedniej ilości przestrzeni dla każdej sztuki!
Wełniane swetry, dodatki i akcesoria warto poddawać także parowaniu - profesjonalną parownicą. Na szczęście nie musisz jej kupować. Możesz powiesić ubrania w łazience, kiedy bierzesz naprawdę gorący prysznic!
Dlaczego pielęgnacja wełny jest ważna?
Zastanawiasz się, dlaczego pielęgnacja i sposób prania wełny mają tak duże znaczenie? Dzięki przestrzeganiu prostych zasad, z łatwością zachowasz wszystkie cechy wełnianych ubrań, a one same będą Ci służyły przez kolejne sezony! Dodatkowo - unikniesz ich skurczenia lub rozciągnięcia (a wełniane włóczki, chłonąc wodę, są bardzo podatne na odkształcenia!), zachowasz naturalną miękkości i właściwości, za które kochasz wełnę - higroskopijność, przewiewność i gwarancję doskonałego ciepła!