Włóczka moherowa, co to za przędza?
Słyszałaś o tym, że moher to wyjątkowa przędza. Zastanawiasz się, co to właściwie jest za włókno? Czy to wełna ? Czy to przędza naturalna ? Dlaczego jest wyjątkowy? Jak prać ? Do czego oprócz swetrów nadaje się moher, co można jeszcze z niego wydziergać? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od początku, czyli:
Czym jest moher ?
Moher to wełna, przez wiele osób uważana jest za przędzę luksusową. Wełna ta nie pochodzi od królików. Od królików angorskich pochodzi wełna angorska. Natomiast wełna moherowa produkowana jest z wełny kóz angorskich.
Włókna wełny pochodzącej od kóz angorskich są cienkie, ale jednocześnie, bardzo wytrzymałe. W celu zapewnienia jeszcze większej trwałości wełna ta bardzo często łączona jest z innymi włóknami. Przeważnie występuje w parze z jedwabiem, wełną lub wełną merino.
Włóczka moherowa charakteryzuje się lekkością, połyskiem i jak wyżej zostało wspomniane, wytrzymałością. Odzież wydziergana z tej luksusowej przędzy jest ciepła, lekka i nie mechaci się. Odprowadza wilgoć, jest mocna i trwała. Dodatkową zaletą jest to, że się nie gniecie. Ze względu na połysk ma wyjątkowy wygląd. Dlatego bardzo często łączona jest w robótkach z innymi wełnami.
W kontakcie ze skórą nie gryzie, ponieważ nie zawiera lanoliny, która odpowiada za to niemiłe uczucie. Lanolina nie występuje w wełnie kóz angorskich, znajduje się natomiast w owczej wełnie. Zdarza się, że dotykając tę wełnę, można odczuwać lekkie kłucie. Odczucie to może, po pewnym czasie zniknąć. Jest to sprawa indywidualna, zależy od wrażliwości skóry. Dlatego, jeżeli odzież z tej wełny ma być noszona przez osobę, która ma wrażliwą skórę. Dobrze by było wcześniej upewnić się, czy włoski nie będą powodowały dyskomfortu.
Do jakich robótek nadaje włóczka moherowa?
Włóczki moherowe wykorzystywane są do dziergania: swetrów, chust, kominów na szyję, topów, bluzek, czapek, szali. Włóczki moherowe bardzo często łączone są z innymi motkami w celu uzyskania charakterystycznego, wyglądu z meszkiem oraz pięknego połysku.
Jak prać włóczki moherowe ?
Ubrania wykonane z włóczek moherowych, można prać tylko i wyłącznie ręcznie w temperaturze 30ºC. Odzież należy suszyć rozłożoną na płasko.
W tym miejscu bardzo ważna wskazówka dotycząca prania odzieży. Jeżeli odzież powstała z dwóch włóczek. Gdzie jedną z nich jest moher, a drugą np. wełna merino, którą można prać w pralce. To mimo wszystko robótkę należy prać ręcznie. Wypranie w pralce grozi rozciągnięciem.
Polecana włóczka Drops Kids-Silk