do kasy suma: 0,00 zł

Makrama, sprawdź jak zrobić i przekonaj się, że to łatwiejsze niż myślisz!

Sprawdź, jak zrobić makramę i przekonaj się, że to łatwiejsze niż myślisz!

Makrama - Jak zrobić ?

Makramowe dekoracje to prawdziwe dzieła sztuki! Choć na pierwszy rzut oka sztuka wiązania sznurków wydaje się niezwykle skomplikowana, to w rzeczywistości opanowanie jej podstaw wcale nie jest takie trudne. Znajomość zaledwie kilku zasad pozwoli Ci stworzyć niepowtarzalne akcesoria dekoracyjne. Jak zrobić makramę? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, by stworzyć swoje pierwsze sznurkowe dzieło!

Makrama, czyli co?

Makrama kojarzy Ci się głównie z ozdobą na ścianę? Warto zaznaczyć, że ta technika ma znacznie szersze zastosowanie! Do akcesoriów, które stworzysz za jej pomocą, należą między innymi ozdoby z makramy typu: kwietniki, firanki, breloki, podkładki pod kubki czy dekoracje na lampy oraz świeczniki. Sznurkowe sploty sprawdzą się również w kobiecych dodatkach, np. torebkach czy biżuterii. Jak zrobić makramę i od czego zacząć zgłębianie tej finezyjnej techniki?

Jaki sznurek do makramy?

Makramę tworzy się ze sznurka i to właśnie on ma kluczowe znaczenie zarówno dla samej pracy, jak i jej efektów. Jaki sznurek wybrać? Wśród wprawionych miłośników makramy największą popularnością cieszą się sznurki bawełniane. Są gładkie, miękkie i łatwe w formowaniu. Wykonane z nich supły są trwałe, efektowne i nie rozwiązują się. Jak zrobić makramę ze sznurka bawełnianego?

Jak zrobić makramę?

Choć w makramach wykorzystuje się różne rodzaje węzłów, to do stworzenia pierwszego projektu wystarczy Ci znajomość trzech prostych splotów. Jak zrobić makramę za pomocą podstawowych wiązań?

1. Tworzenie klasycznej makramy na ścianę zaczyna się od węzła mocującego.

2. Podstawowym splotem, który wykorzystuje się w makramach, jest węzeł płaski, zwany również tkackim. Z jego pomocą możesz przygotować również słupki oraz efektowne słupki spiralne. Jednym z najprostszych wzorów w makramie jest siatka. Do jej stworzenia wykorzystuje się węzły płaskie z czterech nitek.

3. W swojej makramie możesz zastosować również węzły żebrowe – najczęściej wykorzystywane są węzły żebrowe poziome oraz skośne.

Jak zrobić makramę krok po kroku?

Opanowanie wspomnianych węzłów pozwoli Ci wykonać pierwsze projekty. Na początek zwykle poleca się dekoracje na ścianę lub kwietniki. Jak zrobić makramę, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wyplataniem? Wykorzystaj tutoriale dostępne w sieci. Ich autorzy pokażą Ci, jak krok po kroku stworzyć swój pierwszy projekt – potrzebujesz tylko chęci i odrobiny wolnego czasu. Szeroki wybór sznurków i akcesoriów do makram znajdziesz w sklepie internetowym Włóczkowy Świat.

Kolejne kroki, czyli inne węzły w makramie

Jak zrobić makramę, by jej wzór był nieco bardziej urozmaicony? Jeśli znasz już podstawowe sploty, możesz wypróbować również:

– węzły połówkowe,

– półsztyki, czyli węzły zwykłe,

– półsztyki naprzemienne,

– węzły szczytowe,

– węzły nad ręką,

– węzły łańcuszkowe,

– węzły spiralne,

– podwójne półsztyki,

– warkocze.

 

Polecany sznurek do makramy

Sznurek do makramy 5 mm

Sznurek do makramy 3 mm

Sznurek 3ply

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl