do kasy suma: 0,00 zł

Pomysł na dekoracje na ścianę! Krok po kroku!

Pomysł na dekoracje na ścianę! Krok po kroku!

 

Pomysł na dekoracje na ścianę! Krok po kroku!

Robisz na drutach bądź szydełkujesz, ale chcesz spróbować czegoś nowego? W tym wpisie pokarzemy Ci, co można zrobić z włóczki oprócz swetrów, szalików i czapek. Nauczysz się filcowania, poznasz dodatkowe możliwości włóczki. Jednocześnie stworzysz własnoręcznie ozdobę na ścianę, która będzie cieszyła oko i napawała dumą :)

Zaczynamy :)

Jak zrobić kulkę filcową ?

Do filcowania nadają się włóczki wełniane. Idealna będzie włóczka Drops Snow (poprzednia nazwa Drops Eskimo), Drops Alaska, Drops Andes. Do naszego projektu Hand Made wybraliśmy włóczkę Drops Snow kolory:

 

włóczki do filcowania

 

Kulka z włóczki

Pierwszym krokiem jest zrobienie kulki z włóczki. Nawijamy włóczkę na palce kilka razy. Następnie zdejmujemy z palców i zaczynamy nawijać z każdej strony, tak żeby powstał kłębek. W zależności od tego, jak duża ma być kulka, włóczkę nawijamy na 2,3 bądź 4 palce. 

 

włóczka

 

włóczka

 

 

 włóczka

 

Kiedy kulka jest już gotowa, odcinamy włóczkę. Należy zabezpieczyć ją, żeby się nie rozwinęła podczas filcowania. W tym celu wbijamy włóczkę w środek, przekładamy na drugą stronę. Czynność możemy powtórzyć 2,3 razy. Ważne, żeby nie ściskać za bardzo przeciąganej nitki, gdyż nierówność będzie widoczna po filcowaniu.

 

 kłębek

 

 kulka z włóczki

 kłębek

 

Z 1 motka Drops Snow zrobiliśmy 5 kłębków o wymiarach:

  • 18 cm - 1 szt.
  • 16 cm - 2 szt.
  • 15 cm - 2 szt.
  • 14 cm - 1 szt.

Należy pamiętać, że po filcowaniu, kłębek trochę zmniejszy objętość.

 

kulka z włóczki

kulka z włóczki

 

Kłębki z włóczki gotowe - zabieramy się do filcowania.

Przygotowanie do filcowania

Do sfilcowania kulek potrzebne będą: skarpetki podkolanówki, płyn do prania lub proszek bez środków wybielających.

Kulki z wełny umieszczamy w skarpetce, zawiązujemy supeł, żeby kulki się nie przemieszczały. Supeł powinien być zawiązany w miarę lekko, tak aby po praniu bez problemu odwiązać. Ewentualnie, zamiast supła można zawiązać sznurek. Do skarpetki wkładamy kolejną kulkę z wełny, zawiązujemy supeł.

 

filcowanie

 

Filcowanie

Skarpetki z kulkami wkładamy do pralki, dodatkowo w pralce umieszczamy ręcznik. Pierzemy w 40°C, najlepiej wybrać program, w którym pranie trwa około 1 godziny. Czas prania jest ważny, gdyż wybierając szybkie pranie, kulki nie sfilcują się do końca.

Gdy pranie się skończy, wyjmujemy kulki ze skarpet, jeżeli trzeba, formujemy i zostawiamy do wyschnięcia.

 

filcowanie

 

Filcowe kuleczki :)

 

kulki filcowe

 

Tworzymy dekorację.

Przygotowujemy:

  • kijek do powieszenia ozdoby
  • sznurek 5 mm do powieszenia ozdoby na ścianę.
  • cienki sznurek do powieszenia kulek
  • igłę do włóczki 

Zamiast cienkiego sznurka można wykorzystać wytrzymałą włóczkę lnianą. Polecamy przędzę Drops Bomull - Lin, która w składzie ma len i bawełnę.

 

ozdoby z filcu

 

Przed nawleczeniem kulek, zalecamy wszystko ułożyć, przymierzyć. Ważne, żeby sprawdzić jaka kolejność kolorów jest odpowiednia.

 

ozdoby z filcu

 

Po przymierzeniu nawlekamy kulki na włóczkę lub sznurek. Żeby uniknąć przesuwania kulek, za każdą dobrze jest zawiązać supełek.

 

ozdoba na ścianę

 

Element Makramy

Do zawieszenia dekoracji został użyty sznurek bawełniany 5 mm. Ze sznurka powstały sploty makramy, dzięki temu dekoracja zyskała dodatkowy efekt wizualny. Sploty zostały wykonane za pomocą słupków spiralnych, nadających niezwykły wygląd pracy. Dodatkowym elementem są kule drewniane, które zostały wplecione w makramę.

 

ozdoba na ścianę

ozdoba na ścianę

 

Dekoracja gotowa :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl